آموزش اینستاگرام

اصطلاحات رایج در اینستاگرام را بیاموزید

استفاده از اپلیکیشن اینستاگرام به قدری همه گیر است که یادگیری لغات و مصطلاحات رایج در آن برای کاربران لازم است. توصیه میکنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا با اصطلاحات رایج در اینستاگرام آشنا شویم.  سعی کرده ایم معنا و مفهوم عامیانه لغات را برایتان به صورت یک لیست ارائه دهیم.

اصطلاحات رایج در اینستاگرام

در زیر با برخی از اصطلاحات رایج در اینستاگرام آشنا خواهیم شد.

فالور follower

این اصطلاح رایج ترین اصطلاح اینستاگرامی است که در لغت به معنی دنباله روی یا پیروی از کسی میباشد و در اینستاگرام به افرادی گفته میشود که دنبال کننده یک صفحه خاص باشند.

فالوینگ following

اصطلاح بعدی فالوینگ است که در لغت به معنی دنبال کردن یا پیرو کسی بودن است. دراینستاگرام به  تعداد افراد دنبال شده توسط صاحب یک پیج فالوینگ آن پیج گفته میشود.

پست Post

در اصطلاح به کل مطالب منتشر شده توسط صاحب پیج پست گفته میشود. یک پست میتواند شامل عکس ، متن، ویدئو یا موزیک باشد.

کا K

این عبارت برای شمارش استفاده میشود. عبارت کا معادل عدد هزار می باشد. اینستاگرام برای نشان دادن تعداد فالورها یا فالوینگ های بالای هزار نفر از این عدد استفاده میکند. به نظر میرسد هدف اینستاگرام از این اصطلاح بیشتر خلاصه نویسی باشد.

ام M

این هم یک نمونه دیگر از اصطلاحات اینستاگرامی است . عبارت M معادل میلیون می باشد. وقتی تعداد فالوور یا فالوینگ یک پیج بیش از یک میلیون میشود در کنار اعداد از این اصطلاح استفاده میشود.

فید Feed

اصطلاح فید به معنای اولین صفحه ای است که در هنگام باز کردن اینستاگرام با آن مواجه می شوید. در فید شما قادر هستید آخرین پست ها و استوری های فالوینگ های خود را رصد کنید. این صفحه نام دیگری هم دارد. به صفحه فید صفحه ی هوم (Home) هم گفته میشود.

استوری Story

این اصطلاح اینستاگرامی را احتمالا بسیار شنیده اید. باید بدانید که استوری در لغت به معنی داستان است .در اینستاگرام این اصطلاح به قابلیتی گفته میشود که بشما اجازه میدهد عکس یا نوشته ای را به مدت ۲۴ ساعت در صفحه خود در معرض دید مخاطبانتان قرار دهید. استوری شما نیز در صفحه هوم یا فید فالوورهای شما قابل نمایش است و به صورت یک دایره قرمز رنگ دور عکس پروفایل شما دیده میشود که اگر کسی روی آن کلیک کند قادر خواهد بود استوری شما را ببیند.

هایلایت کردن (Highlight)

اگر بخواهید استوری های خود را برای همیشه ذخیره کنید باید از قابلیتی به نام هایلایت استفاده کنید. این قابلیت به شما اجازه میدهد تا استوری خود را بیش از ۲۴ ساعت همیشگی در صفحه خود داشته باشید.

لایو Live

همانطور که میدانید لایو به معنای پخش زنده است. این اصطلاح در اینستاگرام نیز به پخش زنده ویدئوهای شما در استوری اطلاق میشود. لایو به شما امکان میدهد که به صورت زنده و بدون محدودیت زمانی فیلم بردای کرده و برای مخاطبانتان پخش کنید. این امکان برای بینندگان لایو وجود دارد که در زمان تماشای لایو شما برایتان کامنت بگذارند، این کامنت ها برای تمام بینندگان لایو قابل رویت خواهد بود. لایو نیز همانند استوری تنها ۲۴ ساعت در پیج شما خواهد بود و برای ذخیره کردن آن باید از قابلیت هایلایت استفاده کنید.

(نوتیفیکیشن) Notification

این اصطلاح اینستاگرامی در لغت به معنای اطلاع رسانی و هشدار است. در اینستاگرام زمانی این اصطلاح استفاده میشود که مقصود اطلاع رسانی از موضوعی به شما باشد. برای مثال شما را از لایک ، کامنت، فالو شدن توسط دیگران آگاه میکند.

قابلیت Turn On Post Notification

زمانی که شما این قابلیت را فعال کنید قادر خواهید بود تمام اطلاعات اعم از پست ، استوری یا لایو صفحه ای که این قابلیت را برایش روشن کرده باشید را متوجه شوید. در اصل با فعال شدن این قسمت هر اتفاق جدیدی به شما اطلاع داده خواهد شد.

قابلیت Turn On story Notification

با استفاده از این قابلیت شما قادر هستید وقتی آن را برای یک پروفایل خاص روشن میکنید با هر استوری جدید در آن پروفایل با استفاده از  نوتیفیکیشن ارسال شده مطلع شوید.برای استفاده کردن از قابلیت های Turn On Post Notification و Turn On Post Notification در مورد یک پروفایل خاص کافی است وارد پروفایل فرد مورد نظر شوید و در بالای صفحه سمت راست بر روی سه نقطه (…) کلیک کرده و سپس روی گزینه مورد نظرتان کلیک کنید.

هشتگ Hashtags

یکی از کاربردی ترین اصطلاحات اینستاگرام هشتگ است. در واقع به برچسب گذاری هایی که برای دسته بندی پستها به کار میرود هشتگ گفته میشود. البته باید گفت استفاده از قابلیت هشتگ گذاری منحصر به شبکه اجتماعی اینستاگرام نیست و برای سایر شبکه های اجتماعی همچون فیسبوک ، توییتر ، تلگرام ، پینترست و… نیز استفاده می شود. برای اینکه بتوانید از هشتگ استفاده کنید کافی است قبل از به کاربردن عبارت مورد نظر هشتگ گذاری از علامت # استفاده کنید. در این صورت پست شما در صفحه ای که تمام پست های مربوط به این هشتگ نمایش داده میشود قرار خواهد گرفت.

اکسپلور Explore

این عبارت در زبان انگلیسی به معنای جستجو و کشف کردن است. برای استفاده از اکسپلور اینستاگرام باید وارد تب دوم در بخش پایینی نرم افزار شوید که به صورت یک ذره بین قابل مشاهده است. اینستاگرام با توجه به علاقمندی های شما بر اساس فعالیتتان در صفحات گوناگون در اکسپلور شما برایتان صفحات مشابهی را باز میکند. گفتنی است فعالیت دوستان و فالوورهای شما نیز در این الگوریتم مورد بررسی قرار گرفته و شما قادر خواهید بود صفحاتی که آنها نیز فعالیت میکنند در این بخش ببینید. صفحات و ویدئوهای موجود در اکسپلور با هر بار ورود و خروج شما در این بخش تغییر میکند و یکسان نیست.

منشن Mention

منشن کردن در زبان انگلیسی به اشاره کردن می باشد. این اصطلاح در اینستاگرام به قابلیتی گفته میشود که شما توسط آن اجازه میدهید فرد یا افراد مشخصی از محتوای مورد نظر شما مطلع شوند. شما میتوانید اشخاص را در استوری، پست و یا کامنت منشن کنید . برای این کار کافیست بعد از علامت @ نام کاربری شخص یا اشخاص مورد نظر را تایپ کنید. برای اینکه افرادی بیش از یک نفر را منشن کنید باید هر بار قبل از نام کاربری هر شخص علامت @ را تایپ کنید.

تگ Tag

در مفهوم معنای تگ کردن هم مثل منشن کردن است اما این اصطلاح زمانی کاربرد دارد که شما شخصی را تگ میکنید که مربوط به محتوایی است که منتشر میکنید. برای مثال اگر تصویر دوستانه ای منتشر کرده اید و اشخاص درون عکس را تگ کرده اید باید همه افراد تگ شده در آن عکس حضور داشته باشند.

دایرکت Direct

دایرکت در اصطلاح به معنای مستقیم و بدون واسطه است  اما این اصطلاح در اینستاگرام به ارسال پیام خصوصی برای هر شخص گفته میشود.

لایک Like

معنای لغوی لایک علاقه داشتن است . در اینستاگرام زمانی که شما یک پست را میپسندید میتوانید با لایک کردن این رضایت را نشان دهید. برای این کار شما روی آیکون قلب که در زیر پست ها قرار دارد ضربه میزنید و آن به رنگ قرمز در آمده و به این ترتیب شما آن پست را لایک کرده اید. میتوانید با دو ضربه پشت سر هم روی پست نیز این کار را انجام دهید . شما حتی میتوانید لایک خود را از روی پست پاک کنید. برای این کار با لمس قلب قرمز لایک شما پاک میشود.

آرشیو Archive

همانطور که مشخص است آرشیو کردن به معنای ذخیره کردن است. این قابلیت در اینستاگرام به شما اجازه میدهد که پست های مورد نظر خود را ذخیره کرده و در پخش آرشیوها داشته باشید.

کالکشن Collection

معنای لغوی کالکشن به معنی کلکسیون است. این قابلیت برای نظم دادن به بخش آرشیوهای شما ترتیب داده شده است. شما میتوانید پست هایی که ذخیره کرده اید را دسته بندی کنید.

کامنت Comment

در انگلیسی به اظهار نظر کردن کامنت گفته میشود. شما به وسیله کامنت میتوانید در زیر پست های منتشر شده نظرات خود را اعلام کنید.

کپشن Caption

این اصطلاح در انگلیسی به معنای عنوان است. در اصل کپشن به توضیحاتی گفته میشود که شما در زیر عکسی که منتشر میکنید اضافه میکنید.

ربات اینستاگرام

نرم افزاری است که شما میتوانید با به کارگیری آن  اقدام به فالو ، آنفالو ، لایک ، کامنت گذاری و… برای پستهای مربوط به افراد مختلف کنید. در اصل این ربات کارهای شما را انجام داده و مدیریت میکند.

صفحه تجاری Business Profile

اگر قصد دارید از اینستاگرام استفاده تجاری کرده و صفحه مربوط به کسب و کارتان را در آن راه بیاندازید میتوانید از قابلیت صفحه تجاری آن بهره ببرید. با بهره گیری از این قابلیت شما میتوانید از  تبلیغ کردن در اینستاگرام ، فروش محصولات و خدمات و مشاهده آمار ویژه مربوط به پیج های تجاری بهره مند شوید . هر دارنده حساب کاربری در اینستاگرام میتواند پیج خود را به یک پیج تجاری تغییر دهد فقط کافی است که پیج از حالت پرایوت به حالت پابلیک تغییر کند.

آی‌جی تی وی (IGTV)

برای اینکه بتوانید فیلم هایی با طول زمانی بیش از یک دقیقه در اینستاگرام آپلود کنید میتوانید از قابلیت آی جی تی وی استفاده کنید. این قابلیت اخیرا در اینستاگرام راه اندازی شده و بسیار کاربردی است ، مخصوصا برای مباحث آموزشی و تصویری بسیار کاربردی است

بیو (Bio)

بیو در صفحه پروفایل شما جایی است که به شما امکان میدهد خودتان را به مخاطبانتان معرفی کنید. در این قسمت اطلاعاتی نظیر نام و نام خانوادگی، وضعیت تاهل ، علاقمندی ها ، آدرس سایت، نوع فعالیت و هرچیزی که شما بخواهید نمایش داده میشود.

ریکوئست دادن (Request)

برای اینکه شما بتوانید صفحه فردی که پیج خود را شخصی سازی کرده است ببینید باید او را فالو کنید. برای این کار شما به آن صفحه یک درخواست یا رکوئست ارسال میکنید. برای این کار زمانی که شما روی بخش فالو در صفحه شخصی کلیک میکنید آن آیکون از فالو به رکوئست تغییر میکند و زمانی که شخص درخواست شما را بپذیرد آن آیکون به فالوئینگ تغییر میکند.

کانفریم کردن (Confirm)

وقتی حساب کاربری شما پرایوت یا خصوصی باشد هرکس بخواهد پیج شما را دنبال یا فالو کند باید برای شما رکوئست ارسال کند و زمانی که شما درخواست آن را میپذیرید با کلیک کردن روی گزینه کانفریم این کار را میکنید. این یعنی شما رضایت میدهید تا شخص مورد نظر پیج شما را دنبال کند. کانفریم در لغت به معنای تایید است.

ریپورت کردن (Report)

این اصطلاح نیز در لغت به معنای گزارش دادن چیزی است. درصورتیکه در اینستاگرام شخصی برای شما ایجاد مزاحم کند شما می توانید با قابلیت ریپورت آن صفحه را به اینستاگرام گزارش کنید. با دریافت این گزارش، مدیران اینستاگرام صفحه مورد نظر را بررسی کرده و در صورتی که گزارش های مشابه دریافت کنند آن پیج را می بندند.

بلاک BLOCK

برای اینکه بخواهید دسترسی شخصی را به صفحه خود ببندید میتوانید آن شخص را بلاک کنید. با بلاک کردن یک فرد شما نه تنها اجازه نمیدهید که شخص به پیج شما دسترسی داشته باشد بلکه آن شخص حتی در قسمت جستجوی اینستاگرام نیز قادر نخواهد بود پیج شما را ببیند. برای بلاک کردن یک شخص باید ابتدا وارد پروفایل آن شخص شده و بعد از کلیک روی علامت سه نقطه در صفحه باز شده روی  block user ضربه بزنید در این صورت شخص مورد نظر دیگر نمیتواند با آن پروفایل از هیچ طریقی به شما دسترسی پیدا کند.

صفحات پرایوت (Private)

این اصطلاح برای صفحاتی به کار برده میشود که برای دیدن پست های آن نیاز به تایید توسط صاحب پیج داشته باشید. برای این کار شما برای صاحب پیج درخواست فالو میفرستید و بعد از تایید شدن توسط وی و فالو کردن پیج میتوانید به پست های آن پیج دسترسی داشته باشید.

صفحات پابلیک (Public)

صفحات پابلیک همانطور که از نامشان پیداست صفحات عمومی هستند و برای مشاهده آن فالو کردن پیج الزامی نیست.
برای اینکه پیج خود را به حالت پرایوت تغییر دهید باید وارد تنظیمات حساب کاربری خود شده و به بخش آپشن وارد شوید و در آنجا گزینه private account را فعال کنید.

استیکر (Stickers)

استیکر در لغت به معنی برچسب است و در اینستاگرام به  قابلیتی گفته میشود که به وسیله آن شما میتوانید احساسات و نظرات خود را در خصوص یک استوری در قالب شکلهای فانتزی بیان کنید.

هاید کردن استوری (Hide Story)

در انگلیسی هاید به معنای پنهان کردن است و در اینستاگرام نیز هاید کردن استوری به معنای پنهان کردن آن از اشخاص و اکانت های خاصی است. این ویژگی توسط گزینه Hide Story From در اختیار شما قرار دارد.

شمارشگر معکوس (count down)

در اینستاگرام اخیرا قابلیت جدیدی در بخش استوریهای اینستاگرام به وجود آمده است که countdown یا شمارشگر معکوس نام دارد. این قابلیت به شما اجازه میدهد که چند روز مانده به یک رویداد خاص، فرارسیدن این رویداد را به فالوورهای خود اطلاع دهید.

کلوز فرندز close friends

با استفاده از این قابلیت شما میتوانید استوریهای خود را برای دوستان ویژه ای که خود میخواهید نمایش دهید. با افزودن این قابلیت در اینستاگرام کاربران قادر خواهند بود که اشخاصی که استوری آن ها را می بینند محدود کرده و اجازه انتشار استوری برای اشخاص خاصی را رقم بزنند.

L4L

این اصطلاحات مخفف LIKE FOR LIKE است. مفهوم این اصلاحات این است که تا زمانی که شخصی شما را لایک نکرده شما او را لایک نمیکنید.

F4F

این اصطلاحات مخفف FOLLOW FOR FOLLOW است. شما با بیان این اصطلاح میگویید در صورتی شخصی را فالو میکنید که او هم شما را فالو کرده باشد.

S4S

این اصطلاحات مخفف SHOUT FOR SHOUT است. وقتی شما این اصطلاح را به کار میبرید یعنی تا زمانی که شخصی شما را شات نکرده باشد شما هم نمی کنید. شات کردن به زمانی اطلاق میشود که شما صفحه شخصی را شات کرده و عکس آن را در پست یا استوری تبلیغی میگذارید تا پیج آن شخص تبلیغ شود. آن شخصی نیز همین کار را برای شما انجام میدهد تا فالوورهای هر دو پیج افزایش پیدا کنند.

C4C

این اصطلاحات مخفف COMMENT FOR COMMENT است. منظور شما از به کار بردن این اصطلاح آن است که در صورتی که شخصی برای شما کامنت بگذارد شما هم در مقابل این کار را برای او انجام میدهید.

FOLLOW BACK

این یکی از اصطلاحات بسیار رایج اینستاگرام است و مفهوم آن زمانی است که شما در پاسخ به فردی که پیج شما را فالو کرده است پیج او را فالو میکنید .

DMS

مخفف direct messages می باشد و به پیغام هایی که در قسمت دایرکت برای فالورهای خود ارسال می کنید گفته می شود.

در این مقاله به اصطلاحات رایج در اینستاگرام پرداختیم. امیدواریم با مطالعه آن گام مثبتی در شناخت اصطلاحات اینستاگرامی برداشته باشید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن