آموزش اینستاگرام

چگونگی فروش کالا در فیس‌بوک

فروشگاه فیس بوک یک ویژگی رایگان در برنامه کاربردی فیس بوک و وب سایت آن است که این امکان را برای کاربران فراهم می­کند تا کالای خود را بصورت آنلاین به خریداران محلی بفروشند.

فروشندگان می‌توانند لیستی از محصولات و خدمات را در بازار فیس بوک با استفاده از وب سایت و یا اپلیکیشن تلفن همراه فیس بوک ایجاد کنند. تکمیل این فرآیند به طور معمول تنها چند دقیقه طول می‌کشد.

در اینجا تمام چیزی که نیاز است در مورد نحوه اضافه کردن خدمات یا اقلام مورد نظر به بازار فیس بوک بدانید، ارائه شده است.

نحوه فروش در بازار فیس بوک از طریق رایانه

بازار فیسبوک به طور مستقیم بر روی وب سایت اصلی فیس بوک قرار گرفته که از طریق مرورگر اینترنت مانند Safari, Edge, Firefox, یا Brave قابل‌دسترسی است. لازم است تا یک حساب در فیس بوک داشته تا برای دسترسی به بخش فروشگاه سایت، از آن طریق وارد شوید.

۱- به وب سایت فیس بوک رفته و از منوی سمت چپ، روی فروشگاه کلیک کنید.

نکته: از طریق لینک زیر می­توانید مستقیما وارد فروشگاه فیس بوک شوید: https://www.facebook.com/marketplace/

۲- روی + Sell Something ( فروش کالا) کلیک کنید. یک پنجره کوچک ظاهر خواهد شد که باید موارد خالی آن را پر کنید.

۳- بر روی What are you selling? (چه چیزی را می‌فروشید؟) کلیک کنید و نام کالا یا خدمت خود را وارد کنید.

نکته: در هنگام نوشتن عنوان واقع­گرا باشید و از کلمات کلیدی که فکر می­کنید خریداران، آن­ها را برای گشتن در فضای فروشگاه فیس بوک به کار می­برند، استفاده کنید.

۴- برای وارد کردن قیمت ایده‌آل خود، روی Price (قیمت) کلیک کنید.

توجه: شما فقط باید مقادیر عددی وارد کنید. نماد واحد پول وارد نگردد.

۵- مکان کلی شما باید در حال حاضر پر شود. اگر نادرست باشد و یا می‌خواهید آن را تغییر دهید، روی آن کلیک کرده و مکان جدید را تایپ کنید.

توجه: منظور منطقه‌ای است که شما تمایل به فروش در آن محل را دارید، نه نشانی محل سکونت.

۶- رویSelect a category  (انتخاب دسته­بندی) کلیک کنید تا منوی دسته­بندی­های پشتیبانی شده برای خدمت یا محصول موردنظر، فعال گردد.

۷- روی دسته­بندی مناسب کلیک کنید.

مهم: قرار گیری کالای موردنظر در دسته­بندی مناسب حائز اهمیت است. زیرا این کار به خریداران کمک می‌کند آن را راحت­تر پیدا کنند. همچنین ممکن است در صورت اضافه کردن آن به بخش اشتباه، فیس بوک آیتم شما را حذف کرده و حساب شما را جریمه کند.

۸- حالا روی قسمت Describe your item (optional) (آیتم خود را توضیح دهید (اختیاری)) کلیک کرده و توصیفی از خدمت یا کالای خود وارد کنید.

توجه: همانطور که از نام آن پیداست، این بخش از لیست به طور کاملا اختیاری است، با این حال، وارد کردن جزئیات بیشتر برای لیست شما، می‌تواند شانس خرید آن را افزایش می­دهد.

۹- روی پنجره +۱۰ Photos (افزودن عکس) کلیک کنید. این مورد به شما اجازه می‌دهد تا یک عکس از آیتم یا خدمت خود را مستقیماً از رایانه خود آپلود کنید. می‌توانید حداکثر ۱۰ فایل تصویر را بارگذاری کنید.

مهم: محصولات در فروشگاه فیس بوک باید حداقل یک عکس داشته باشند.

۱۰-  پس از اتمام کار، Next (بعدی) را کلیک کنید.

۱۱- Post (انتشار) را کلیک کنید.

۱۲- کالای شما فوراً در بازار فیسبوک قرار خواهد گرفت. شما می‌توانید این کالا و تمام کالا‌های بعدی خود را با کلیک روی لینک Selling (فروشی) در منوی سمت راست مشاهده نمایید.

نحوه فروش در بازار فیس بوک از طریق تلفن همراه

فروشگاه فیس بوک علاوه بر وب سایت اصلی فیسبوک, در برنامه رسمی iOS و اندروید برای گوشی­های هوشمند و تبلت­ها نیز در دسترس است. شما برای خرید و فروش محصولات و خدمات در بازار فیسبوک، مانند مورد قبلی، باید وارد برنامه شوید.

۱- برنامه رسمی فیس بوک را بر روی گوشی یا تبلت خود باز کنید.

۲- روی آیکن سه خط در منوی افقی ضربه بزنید.

توجه: منو بر روی دستگاه‌های اندروید در بالای صفحه و در iOS  مانند آیفون و آی پد، در امتداد پایین صفحه قرار خواهد گرفت.

۳- روی Marketplace (فروشگاه) ضربه بزنید.

توجه: ویژگی فروشگاه بر روی iPod پشتیبانی نمی‌شود بنابراین لینک بر روی این دستگاه‌ها ظاهر نمی­شود.

۴- Sell (فروش) را انتخاب کنید.

۵- فهرستی از چهار دسته­بندی بالا خواهد آمد. موردی را که با کالای شما بیشترین تطابق را دارد، انتخاب کنید.

۶- Add Photos (افزودن تصویر) را انتخاب کنید. سپس می‌توانید از دستگاه خود برای برداشتن عکس استفاده کنید و یا عکس جدیدی بگیرید. زمانی که عکس‌ها را انتخاب کردید، Done (انجام) را بزنید.

نکته: اجازه دارید تا ده عکس به ازای هر آیتم به فروشگاه بیفزایید. ترجیحا بیش از یک تصویر اضافه کنید تا خریداران بالقوه از کیفیت و ویژگی­های محصول آگاهی حاصل کنند.

۷- Category (دسته­بندی) را برای بالا کشیدن فهرستی از دسته‌بندی­های مورد تایید برای آیتم شما، بزنید. بنا به چیزی که می­فروشید، بهترین دسته­بندی را انتخاب کنید.

نکته؛ اگر می‌توانید یک دسته فرعی را در کنار دسته اصلی انتخاب کنید. یک ست جعبه دی وی دی با بسیاری از موارد در دسته Entertainment  (سرگرمی) عمومی رقابت خواهد کرد تا در دسته Books, films & music  (کتاب‌ها، فیلم‌ها و موسیقی).

۸- روی Title (عنوان) ضربه بزنید و نام محصول یا خدمت مورد نظر را وارد کنید.

مهم: از تبلیغات بیش از حد اجتناب کنید. چون این امر می‌تواند باعث شود فیس بوک، آیتم شما را حذف کند. عنوان‌های توصیفی بهتر هستند.

۹- Price (قیمت) را بزنید و قیمتی را که می‌خواهید برای آیتم یا خدمت­تان وارد کنید.

۱۰- Location (موقعیت) را بزنید. نقشه بزرگی با یک دایره آبی روی آن ظاهر خواهد شد. از دو انگشت برای بزرگ و کوچک کردن دایره استفاده کنید تا منطقه‌ای که در آن مایل به فروش هستید، را پوشش دهد. Apply (اعمال) را برای پایان کار بزنید.

توجه: بسته به آنچه می‌فروشید، این منطقه می‌تواند فاصله‌ای را که شما مایل به جابجایی برای ملاقات با مشتری یا منطقه‌ای که می‌خواهید در آن خدمات خود را عرضه کنید، در برگیرد.

۱۱- Description (توضیحات) را بزنید و شرح مفصلی از محصول یا خدمت خود وارد کنید.

نکته: مواردی که می­توانید به آن اشاره کنید شامل: این محصول چگونه است، چقدر از آن استفاده شده است؛ و یا لیستی از آنچه در یک بسته خدماتی ارائه شده است.

۱۲- Product tags (برچسب‌های کالا) را بزنید و تا ۵ هشتگ را وارد کنید. این هشتگ­ها مانند هشتگ­های توییتر و اینستاگرام بوده و به همان شکل کار می‌کند و کمک می­کند تا لیست شما بیشتر در بازار فیس بوک دیده شود.

نکته: از استفاده از هشتگ­های مبهم مانند #باحال، #جالب، و #ارزان اجتناب کنید. این موارد به جذب مشتری برای خرید کالای شما، کمکی نمی‌کند.

۱۳- اگر می‌خواهید محصول را شخصا تحویل دهید، کلید کنار Offer delivery (امکان تحویل) را بزنید.

۱۴- در قسمت بالای راست صفحه نمایش Next (بعدی) را بزنید.

۱۵- در صفحه بعدی، بر روی نقاط کنار جایی که می­خواهید کالای شما در فیس بوک تبلیغ شود، بزنید و سپس Publish (انتشار) را بزنید.

توجه: فهرست شما همچنان بدون توجه به اینکه آیا شما تبلیغات آن را انتخاب کرده­اید یا خیر، در بازار فیس بوک قابل مشاهده است. این صفحه کاملاً اختیاری است.

۱۶- لیست شما فوراً آماده شده و در بالای صفحه فیس بوک در وب سایت فیس بوک و در داخل اپلیکیشن ظاهر خواهد شد.

در ادامه چه اتفاقی می­افتد؟

بعد از اینکه فهرست فروشگاه فیس بوک شما ایجاد شد, خریداران مشتاق به زودی از طریق فیس بوک مسنجر به شما پیام خواهند داد. در این مرحله، باید شخصاً بر سر روش پرداخت و زمان و مکان برای تبدیل ارز مذاکره کنید.

مهم: بازار فیسبوک هیچ پرداختی را پردازش نکرده و هیچ کالایی ارسال نمی­کند. تنها فروشندگان را در کنار خریداران بالقوه قرار می­دهد. نحوه پرداخت و تحویل محصول یا خدمت کاملاً به فروشنده بستگی دارد.

بسیاری از فروشندگان بازار فیس بوک ترجیح می‌دهند که پول را نقد دریافت کنند؛ با این حال، گزینه‌های مناسب دیگری برای پرداخت، مانند برنامه‌های پرداخت همتا و نقل و انتقالات بانکی نیز وجود دارد.

بهترین اپلیکیشن برای فروش کالا در فروشگاه فیس بوک

هیچ برنامه رسمی برای فروشگاه فیس بوک بر روی دستگاه‌های اندروید یا iOS  به عنوان برنامه کاربردی خرید و فروش وجود نداشته و این موارد در برنامه کاربردی فیس بوک اصلی ادغام شده است.

در حالی که چندین برنامه غیر رسمی برای بهبود فروشگاه فیس بوک طراحی شده‌اند؛ مطمئن­ترین راه برای فروش و خرید در بازار فیس بوک، همچنان همان برنامه اصلی فیس بوک است که بیشتر افراد در حال حاضر بر روی گوشی هوشمند یا تبلت خود نصب کرده‌اند.

توصیه‌های عمومی فروشگاه فیس بوک

فروش اقلام و خدمات از طریق بازار فیس بوک یک فرآیند بسیار سریع و نسبتاً در ‌دسترس است. با این حال، برخی موارد را در هنگام فروش بر روی این پلتفرم به یاد داشته باشید.

  • همیشه سعی کنید خریداران را در مکان‌های عمومی و شلوغ ملاقات کنید. اگر اسباب و اثاثیه بزرگی را از منزل می‌فروشید، مطمئن شوید که یکی از دوستان، همسایگان، یا اعضای خانواده نیز حضور دارد.
  • هرگز قبل از پرداخت محصول یا خدمت خود، آن را در اختیار خریدار قرار ندهید.
  • فروشگاه فیس بوک از حساب اصلی فیس بوک شما برای خرید و فروش آیتم‌ها و خدمات استفاده می‌کند. این امر راحت است گرچه ممکن است برخی تمایلی به فاش شدن نام واقعی خود در مقابل افراد غریبه نداشته باشند.
  • خریداران می‌توانند تجربیات خود را درباره خرید از شما به اشتراک بگذارند؛ بنابراین بسیار مهم است که هم در ارتباطات و هم در تحویل محصول یا خدمت خود، حرفه­ای عمل کنید. تعداد زیادی نقد بد می‌تواند خریداران را در آینده نیز پس بزند.
  • با این که تقریباً هر چیزی را میتوان‌ در فروشگاه فیس بوک به فروش رساند، به یاد داشته باشید که فروش حیوانات و محصولات بهداشتی ممنوع است.
  • اگر بیش از یک مورد را در فروشگاه فیس بوک می‌فروشید، می­توانید با خریداران متعدد در یک زمان و مکان ملاقات کنید تا معامله انجام شود. این موضوع می‌تواند شما را از صرف زمان زیادی برای ملاقات با هر فرد حفظ کند.
  • اگر محصول وارداتی الکترونیک فروختید, با خریدار چک کنید تا مطمئن شوید که او می‌تواند از آن استفاده کنند. تا آن‌ها در قسمت نظرات ادعا نکنند که محصول شما معیوب بوده است.
  • خریداران فروشگاه فیس بوک برای تغییر عقیده خود درباره خرید در آخرین دقیقه یا حتی فراموش کردن حضور در زمان و مکان برنامه‌ریزی‌شده، معروف هستند. برای جلوگیری از این اتفاق، برای تمام خریداران پیام یادآوری یا تایید را از طریق فیس بوک مسنجر در روز قرار بفرستید تا مطمئن شوید که آن‌ها فراموش نکرده‌ و یا هنوز علاقه‌مند هستند.
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن