آموزش اینستاگرام

آشنایی با وظایف ادمین اینستاگرام

حتما شما هم تا کنون اصطلاح ” ادمین ” را شنیده اید. در فضای مجازی این اصطلاح کاربرد زیادی دارد. این کلمه نه تنها یک اصطلاح رایج در فضای مجازی است ، بد نیست بدانید که یک شغل پردآمد نیز به حساب می آید. در این مقاله قصد داریم به شما بگوییم وظایف ادمین اینستاگرام چیست و ماهیت شغلی او چگونه است.

ادمین اینستاگرام کیست

هر حساب کاربری در شبکه اینستاگرام متعلق به یک شخص حقیقی یا حقوقی است. ماهیت یک حساب کاربری در اینستاگرام زمانی شکل میگیرد که آن حساب کاربری محتوایی از نظر تصویر ، کپشن، ویدئو، استوری و یا لایو به مخاطبان ارائه کند. کلمه ادمین اصطلاحا مخفف کلمه ” Administrator ” به معنای مدیر است. پس با این تفسیر باید گفت ادمین یک پیج اینستاگرامی در اصل مدیر آن پیج است. اصطلاح ادمین اینستاگرام شاید عبارت درستی نباشد چرا که با توجه به معنای تحت الفظی ادمین اینستاگرام در واقع کارکنان این مجموعه هستند، نه کاربرانی که در آن حساب کاربری دارند، اما به هر صورت این اصطلاح به این شکل رایج است و بین کاربران کاربرد فراوانی دارد.

مشخصات ادمین اینستاگرام

همانگونه که اشاره کردیم هر شخص حقیقی یا حقوقی با هر شرایط سنی و از هر جنسیت و قومیتی قادر است در اینستاگرام حساب کاربری ایجاد کند، بنابراین هر حساب کاربری در اینستاگرام دارای یک ادمین است. در حالت کلی ادمین به کسی گفته میشود که تمامی کارهای مرتبط با یک پیج اینستاگرامی نظیر انتشار پست، لایو، استوری و پاسخ به دایرکت ها و کامنت ها را انجام میدهد، البته شرح کامل وظایف ادمین پیج اینستاگرامی بیش ازاین هاست و این فقط یک تعریف کلی از وظایف اوست.

وظایف ادمین اینستاگرامی چیست

طبق تعریف بالا هر شخصی که یک پیج اینستاگرامی را مدیریت میکند ادمین پیج است. حال این ادمین میتواند صاحب پیج باشد و یا از طرف صاحب اصلی حساب کاربری اینستاگرامی برای انجام امور پیج مشغول به فعالیت شده باشد. در هر صورت این وظایف یک ادمین است که به ماهیت او شکل میدهد. در این جا به برخی از مسئولیت هایی که بر دوش یک ادمین است اشاره میکنیم ، اما قبل از آن باید توجه داشته باشید که اصل وظایف یک ادمین را کارفرمای پیج و یا زمینه فعالیت و ماهیت اصلی یک پیج اینستاگرامی است که مشخص میکند. اما در حالت کلی میتوان این وظایف را برای هر ادمینی در نظر گرفت.
عمده وظایف یک ادمین اینستاگرام به شرح زیر است
۱. انتشار مطالب در پیج ، به صورت عکس ، فیلم ، لایو یا استوری
۲.پاسخ دادن به کامنت ها، سوالات و پیام های فالوورها
۳. پاسخ گویی به فالوورهای پیج از طریق دایرکت
۴. تلاش برای ارتقاء کیفیت مطالب پیج
۵. تلاش برای افزایش تعداد مخاطبین که یکی از فاکتورهای مهم در اینستاگرام است.
میتوان این مسئولیت های کلی را به بخش های کوچکتری نیز تقسیم کرد و نگاه دقیق تری به وظایف ادمین اینستاگرام داشت. در این صورت وظایف ادمین به شرح زیر قابل بسط است

دیگر وظایف ادمین اینستاگرام

۱. انتشار محتوا به صورت منظم شامل عکس و ویدئو
۲. انتخاب کپشن های مرتبط با موضوع فعالیت پیج
۳. پاسخ گویی به دایرکت هایی که به پیج ارسال میشود
۴. پاسخ گویی به کامنت ها
۵. حذف کامنت های توهین آمیز و غیر مرتبط با موضوع پیج
۶. بلاک کردن حساب های کاربری مشکل ساز
۷. گذاشتن استوری های مرتبط با موضوعیت پیج
۸. تلاش برای افزایش فالوورها از راه های گوناگون
۹. تلاش برای تعامل و مشارکت فالوورها از طریق لایک و کامنت
۱۰. حفظ امنیت پیج
۱۱. تغییرات مداوم پروفایل در راستای جلوگیری از یکنواخت شدن پیج برای کاربران
۱۲. استفاده موثر از تبلیغات در اینستاگرام و آشنایی با روش های تبلیغ
۱۳. تسلط کامل به نگارش و ایجاد محتوا و خلاقیت بالا در به کارگیری اصول تولید محتوا

مسئولیت ادمین اینستاگرام

اگرچه حوزه فعالیت پیج اینستاگرامی و چگونگی ارتباط با مخاطبان است که معین میکند یک ادمین اینستاگرام چه تعداد از مسئولیت های ذکر شده را انجام دهد اما همانطور که اشاره کردیم به صورت کلی میتوان این وظایف را برای ادمین در نظر گرفت. حال ممکن است برخی از پیج های اینستاگرامی فعالیتی کاملا معمولی داشته و نیاز به یک ادمین حرفه ای نداشته باشند و برعکس برخی پیج ها به صورت خیلی حرفه ای و تخصصی در اینستاگرام فعالیت داشته باشند و مسلما ادمین این پیج ها باید تخصص های ویژه دیگری علاوه بر شرایط ذکر شده داشته باشد.

کلام آخر

برای مثال برخی از پیج ها آموزشی هستند و ادمین این پیج های اینستاگرامی باید به صورت مداوم پست های آموزشی از طریق ویدئو یا IGTV منتشر کند و پاسخ سوالات کاربران را بدهد، گاهی حتی مسئولیت ثبت نام نیز به عهده ادمین می باشد.
برخی دیگر از پیج ها فعالیت فروشگاهی دارند و ادمین این پیج ها باید به روش های بازاریابی اینستاگرامی نیز مسلط باشد و مسئولیت پاسخ گویی به مشتریان و معرفی محصولات نیز به عهده ادمین پیج است.
فعالیت برخی پیج ها در حوزه خدمات و یا ارائه محتوای تخصصی است که مسلما ادمین این گونه پیج ها باید به زبان انگلیسی تسلط داشته باشد ، راه های کسب اطلاعات و منابع معتبر اطلاعاتی را به درستی بشناسد و از محتواهای تخصصی و کاربردی در پیج اینستاگرام استفاده کند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

یک نظر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن